بهترین وکلای تخصصی املاک

وکالت املاک: در صورتی که فروشنده به دیگری وکالت بدهد که ملک او را به فرد دیگری بفروشد، وکیل می­تواند بر حسب اختیارات خود نسبت به فروش ملک موکلش اقدام نماید. خریدار نیز  میتواند انجام معامله را به وکیل محول کند.


در خصوص معامله مال غیر منقول(مانند ملک، مغازه، آپارتمان و غیره) اهمیتی ندارد که وکیل از سوی خریدار یا فروشنده قرارداد را امضا کرده باشد، مهم آن است که اگر شخصی به وکالت از طرف فروشنده ملک او را مورد معامله قرار داده، در متن قرارداد (اعم از رسمی یا عادی) سمت وکیل و شماره و تاریخ وکالتنامه و دفترخانه تنظیم کننده آن قید شود، زیرا در صورت بروز اختلاف، ممکن است فروشنده منکر رابطه قراردادی شود و تفویض وکالت را انکار کند.

وکالتنامه ­هایی که در خارج از کشور تنظیم می­شود و به تایید دفاتر سیاسی (نمایندگان کنسولی خارج از کشور) می­رسد، وکالت رسمی محسوب می­شوند و مشخصات آن ( از جمله محل تنظیم) باید در قرارداد راجع به فروش مال غیر منقول قید شود.
وکیل باید در وکالتنامه خود اختیارات انجام معامله، اخذ ثمن پول، حق تحویل مورد معامله و قبول تعهدات از جانب فروشنده را داشته باشد، والا در صورت فقدان اختیارات قانونی، معامله وکیل معتبر نخواهد بود، برای مثال وکالت وکیل برای انجام امور اداری، برای فروش اعتبار ندارد. وکیل خریدار نیز باید اختیار پرداخت ثمن، تعهد پرداخت، حق تحویل­ گرفتن مورد معامله و … را داشته باشد.
خریدار یا فروشنده باید در صورت معامله با وکیل نسخه­ ای از رونوشت (فتوکپی) وکالتنامه او را اخذ نماید تا در زمان اقامه دعوی با مشکل مواجه نشوند، در صورتی که مالک طی وکالت­نامه عادی یا رسمی به دیگران وکالت دهد که ملک او را بفروشد، معامله وکیل در حدود اختیارات تفویض ­شده، صحیح و قانونی است. هم چنین است معامله وکیل خریدار.

نمونه وکالتنامه جهت انتقال رسمی املاک
موکل : آقای/خانم ….. فرزند …..به شماره شناسنامه …..صادره از …… به نشانی ……
وکیل : آقای/خانم ….. فرزند …..به شماره شناسنامه …..صادره از …… به نشانی ……

مورد وکالت
حق انعقاد هر نوع قرارداد از جمله قولنامه، صلح، رهن، مبایعه­ نامه و فروش قطعی و انتقال اموال منقول و غیرمنقول موکل، نقداً یا به طور اقساط متعلق به موکل، راجع به یک باب منزل مسکونی … واقع در …. به پلاک ثبتی…. به هر مبلغ و میزان و با هر شرایط و برای هر مدت اعم از قطعی، رهنی، شرطی، صلح، اقاله، اجاره و غیره به هر شخص که وکیل صلاح بداند؛ اعم از حقیقی یا حقوقی (ولو به شخص خود) با حق اخذ عوض معامله به نفع خود و اسقاط کافه خیارات حتی خیار غبن (ولو به اعلی درجه که باشد) و سپردن هر گونه تعهد یا ضمانت در ارتباط با ملک مرقوم با حق فسخ معاملات مذکور و انجام معامله مجدد و پرداخت بدهی­ های مرتبط با ملک، فک رهن، افراز، تفکیک، تقسیم، تنظیم اقرارنامه و وصول ثمن معامله و اقرار به وصول، تحویل مبیع یا مورد معامله و قرارداد، سپردن تعهد، قبول تعهد به هر مبلغ به هر میزان و به هر نوع و وصول اسناد و مراجعه به هر یک از اداره­ های دولتی از قبیل دارایی، شهرداری، ثبت اسناد و املاک، مخابرات، آب، برق، گاز، آب و فاضلاب، فرمانداری، تأمین اجتماعی، بانک­ها، دفترخانه­ های اسناد رسمی و سایر مراجع و موسسات و شرکت­های دولتی و غیردولتی ذیربط و انجام تمامی امور حقوقی، اداری و ثبتی نسبت ملک فوق ­الذکر با حق شرکت در همه جلسات و کمیسیون­های مربوطه از جمله کمیسیون­های مالیاتی، شهرداری و ثبتی، مراجعه به اداره­ ها و نهادها و شهرداری­ها و تمامی مراجع قانونی و قضایی، انتظامی و امضای اسناد و قراردادها، درخواست تفکیک، افراز، تجمیع، اخذ پروانه ساختمان، عدم خلاف پایان­کار، صورت مجلس تفکیکی، سند تفکیکی، اصلاح اسناد مالکیت، درخواست و اخذ سند مالکیت یا المثنی و رونوشت اسناد از اداره ­های ثبت اسناد و املاک و دفترخانه­ های اسناد رسمی، اخذ پاسخ استعلامات مورد نیاز، حق اخذ گواه ی­ها و مجوزهای لازم، افتتاح حساب جاری و پس ­انداز و برداشت و واریز به آن­ها اعم از اصل و بهره اقامه هر نوع دعوی اعم از حقوقی و کیفری با حق مراجعه به محاکم دادگستری عمومی و انقلاب و دادسراها و دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری و مراجع تجدیدنظر، اعاده دادرسی و جلب ثالث و اعتراض ثالث و ورود ثالث و دفاع از آن­ها، ادعای جعل و تعیین جاعل، مصالحه و سازش، استرداد دادخواست و دعوی، اقرار و انکار یا تردید، درخواست کارشناس، پرداخت هر گونه وجه، اخذ مفاصا حساب­های قانونی و به طور کلی هر اقدام قانونی و عرفی که به مصلحت موکل باشد. موکل ضمن عقد لازم دیگری حق عزل وکیل، ضم وکیل و ضم امین به وکیل را تا انجام و اجرای کامل مفاد این وکالتنامه از خود سلب و ساقط نمود.

حدود اختیارات
وکیل در انجام مورد وکالت به هر نحو و به هر طریق که صلاح بداند، ماذون می­باشد و وکالتنامه و اختیارات مطلقه با حق توکیل به غیر ولو کراراً از طرف موکل دارد و امضای وکیل به منزله امضای موکل است و وکیل حق دارد تمام یا قسمتی از اختیارات خود را به هر شخص یا اشخاص دیگر از جمله وکلای دادگستری توکیل کند.
وکیل: آقای/ خانم                                                موکل: آقای/ خانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *